Łyżwy – sport dla każdego

Wśród rozrywek zimowych, jedną z najchętniej wybieranych okazuje się łyżwiarstwo. Jest to sport, który pociąga ludzi w każdym wieku – dużych i dzieci. Na lodowisku można zatem odszukać zarówno osoby dojrzałe z kilkulatkami, jak i licealistów – sport wszak nie nakreśla barier wieku. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, iż jazda na łyżwach nie ogranicza się wyłącznie do jednego rodzaju – dzieli się na jazdę figurową, wyścigi łyżwiarskie, hokej… Poza tym to, jaki model łyżew należy wybrać, aby zajmować się łyżwiarstwem, zależne będzie jeszcze od osobistych wymagań sportowca, jego możliwości fizycznych, jak również tego, czy mamy do czynienia z zawodowym łyżwiarzem czy też amatorem.

Jakie więc łyżwy będą odpowiednie?

Drogą do sukcesu osoby jeżdżącej na łyżwach jest dobór odpowiednich łyżew. Każdy, kto trenuje ten sport zimowy jest świadomy, że nie można iść na pierwszy lepszy konkurs lub pokaz w łyżwach, w których się nigdy jeszcze nie trenowało. Mechanizm jest bardzo podobny do noszenia „nierozchodzonego” obuwia w czasie Sylwestra czy innych zabaw tanecznych. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nogi będą obolałe, a przez to tancerz – czyli w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie mógł przystąpić do kolejnych konkursów czy pokazów. Łyżwy należy również prawidłowo dostosować do rodzaju sportu – mamy przecież w sprzedaży zwyczajne figurówki, a więc elastyczne łyżwy ze skóry o atrakcyjnym wyglądzie, jakie umożliwiają robienie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, ułatwiające ściganie się, a także łyżwy hokejowe, które precyzyjnie usztywniają kostkę oraz zabezpieczają stopę przez kontuzjami.

Jak troszczyć się o łyżwy?

Aby łyżwy posłużyły osobie kochającej sport przez długi czas, powinny być odpowiednio zabezpieczane. Przede wszystkim, należy je regularnie ostrzyć i zabezpieczać je w sposób, który nie dopuści do korozji. Nie powinno się zatem trzymać łyżew w wilgotnym pomieszczeniu, ponieważ mogłoby to sprawić, iż nie będą się nadawały do użytku w kolejnym sezonie.