Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest parę rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się we właściwy sposób na różnych urządzeniach. Warto także zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Zastosowanie tych na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona postawiona jest np. na WordPressie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.