Oświetlenie awaryjne – niezbędne podczas pożaru

W czasie pożaru zwykle awarii ulega linia energetyczna – a przecież to szczególnie wtedy będzie potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja zagrożonych z obiektu może więc sprawić niemałe problemy, a zwłaszcza jeśli drogi ewakuacyjne prowadzą klatkami pozbawionymi dostępu światła słonecznego. Dlatego tak istotne jest to, by różne obiekty publiczne miały oświetlenie awaryjne. Jest to oprócz tego określone przez odpowiednie ustawy, zaś jego nieobecność może sprawić trudności z odbiorem budynku. Gdzie dokładnie powinno być zamontowane oświetlenie awaryjne? Jakiego rodzaju wyroby wchodzą do tej kategorii?

Oświetlenie awaryjne – typy

Najistotniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak łatwo się domyślić, lampy. Nie zapominajmy przy tym, że muszą one być przystosowane do pomieszczenia, gdzie są używane – oświetlenie awaryjne dla dróg ewakuacyjnych jest trochę inne niż te zakładane w ogólnodostępnych wnętrzach. Ustawy wymagają również wykorzystania specjalnych, podświetlonych tablic, informujących o planie opuszczenia obiektu. Tak jedne, jak i drugie powinny mieć zasilanie działające bez dostępu do linii elektrycznej.

Oświetlenie awaryjne – w których obiektach musi być założone?

Ustawa nie wymusza, żeby oświetlenie awaryjne zostało zamontowane w zwykłych mieszkaniach. Jego użycie jest natomiast niezbędne w różnego rodzaju budynkach publicznych. Powinno działać między innymi w firmach, teatrach lub szkołach. Prawo ponadto wymusza, żeby oświetlenie awaryjne spełniało odpowiednie normy.