Bezpieczeństwo w sieci

Łączysz się z www przez sieć bezprzewodową i podejrzewasz, że niegdyś transfer był większy? Być może nie tylko Ty jej używasz – kiedy jest nieodpowiednio chroniona, dostanie się do twojej sieci nie powinno być trudne nawet dla średnio biegłego w informatyce speca. Strata sygnału to jednak najmniejszy problem użytkowników z niewystarczająco zabezpieczoną siecią – hakerzy są w stanie przez taką dziurę znaleźć wszystkie ważne informacje. Co zrobić, by się przed tym ustrzec?

Zależy ci na bezpieczeństwie sieci? Zadbaj o hasło dostępu

Hasło – podstawowe zabezpieczenie każdej sieci bezprzewodowej. Bez niego wszyscy będą w stanie w kilka sekund wejść do każdego należącego do niej urządzenia. Wpisując w przeglądarce adres widniejący na urządzeniu sieciowym dostaniesz się do odpowiedniego panelu, w którym ustalisz kod dostępu.

Bezpieczeństwo sieci – które hasło ustawić?

Zależy ci, by dojść do tego, którymi hasłami najczęściej chroni się urządzenia sieciowe? Pomogą ci w tym zbierające je branżowe strony. Powinieneś zajrzeć na jedną z nich przed tym, jak wybierzesz nowy kod – kiedy znajdziesz to, które zamierzałeś ustawić, pomyśl nad innym. Powinieneś też unikać kodów składających się ze słów, które figurują w słowniku – bardzo pogarszają bezpieczeństwo sieci.

Troszczysz się o bezpieczeństwo sieci? Nie używaj WEP

Metoda autoryzacji WEP nie jest bardzo bezpieczna – nawet niedoświadczony haker bez trudu upora się obejściem tej ochrony. Od prawie dziesięciu w użyciu są już nowocześniejsze i bardziej godne zaufania standardy, takie jak WPA2 oraz WPA, które zapewniają prawie pełne bezpieczeństwo sieci.

Jak jeszcze możesz poprawić bezpieczeństwo sieci?

Bezpieczeństwo sieci bardzo się polepszy, jeśli postawisz na któryś z pozostałych sposobów jej zabezpieczenia. Najlepsze efekty daje filtrowanie adresu MAC – dostęp dla komputerów, których nie wpiszemy na listę zostanie niemożliwy.