Pióra wycieraczek

Jeśli zależy Ci na dobrej widoczności zza kierownicy, zdecydowanie powinieneś zadbać o pióra wycieraczek. Są one bardzo ważnym elementem każdego samochodu dlatego należy regularnie je wymieniać (min. 2 razy w ciągu roku). Pióra wycieraczek to cienkie, długie, gumowe paski, które rozciągają się na uchwycie z plastiku lub metalu. Wycieraczki przemieszczają się mechanicznie po zewnętrznej powierzchni szyby samochodu i w ten sposób usuwają zabrudzenia.

Wymiana piór wycieraczek

Pióra wycieraczki na przedniej szybie wymienia się parami, jako kompletny element. Nabywając nowe pióra należy wziąć pod uwagę wymagania producenta auta oraz ich długość. Wymienia się je poprzez podniesienie wycieraczki z szyby i wyciągnięcie piór z zaczepów. Następnie stosuje się klipsy mocujące, aby uniemożliwić piórom zsunięcie się podczas pracy. Jeśli pióra wymieniamy po okresie zimowym, najlepiej posmarować przegub i sprężynę wycieraczki aby przywierały lepiej do powierzchni szyby.

Rodzaje piór wycieraczek

Klasyczne przegubowe i płaskie bezszkieletowe („banany”) to dwa typy oferowanych na polskim rynku wycieraczek. Pierwsze z nich są tańsze, ich ceny rozpoczynają się od 40 zł. Jeśli chciałbyś żeby pióra przylegały do szyby i skutecznie pozbywały się brudu, wybierz płaskie pióra. Co więcej, działają one ciszej i nie odrywają się przy silnym wietrze. Decydując się na klasyczne wycieraczki warto mieć pewność, że krawędź pióra zawiera grafit.