Niepowtarzalne samochody zabytkowe

Samochody zabytkowe to pojazdy, które podziwiają wszyscy. Wytworne i piękne, niesamowicie przykuwają uwagę na ulicy i wyglądają bardzo szlachetnie. Jakie typy aut możemy zaliczyć do tej kategorii i gdzie można je zobaczyć?

Samochody zabytkowe – Fiat 125 P i Skoda 1102

Definicja auta zabytkowego jest regulowana przez ustawodawstwo. Musi być to pojazd mający nie mniej 25 lat oraz posiadający w 75% autentyczne komponenty. Prawo mówi również o wpisaniu do rejestru zabytków. Istnieje dużo nazw aut zabytkowych, znawcy tematu mówią o oldtimerach, youngtimerach oraz pojazdach historycznych, wszystko zależy od roku wypuszczenia danego auta. Koneserzy zabytkowych pojazdów określają tak także auta, które wkrótce nimi będą. Do najbardziej spektakularnych modeli należą Volkswagen Garbus, Skoda 1102, Warszawa M-20 oraz Gaz-24 Wołga, które zawsze wywołują ogromne zainteresowanie przechodniów.

Samochody zabytkowe – cykliczne spotkania fanów zabytkowych pojazdów

W całej Polsce odbywają się cykliczne zloty koneserów samochodów zabytkowych, na których ich posiadacze mogą popisać się wspaniałym zachowaniem autentycznych części, przyciągającymi wzrok szperaczami, czy silnikiem w bardzo dobrym stanie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Classic Moto Show w Krakowie, który jest organizowany od 2012 roku. Cała impreza rozgrywa się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, a przyjeżdża na nią nawet 200 aut – od Chevroleta Nova, przez Syrenkę 102, aż po Fiata 125 P i Trabanta 601. Każdy amator zabytkowych aut na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Podczas imprezy można nie tylko popatrzeć na historyczne pojazdy, ale również kupić autentyczne części zamienne. To wspaniała okazja do obejrzenia zabytkowych jednośladów oraz polskich legend.