Nie daj się naciągnąć w komisie – sprawdź samochód przed kupnem

Kupno samochodu to spory wydatek – tym samym dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest zakup pojazdu z drugiej ręki – uczciwość ich właścicieli niestety często bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, posiada „bogatą” historię i mnóstwo usterek. Na nieszczęście nie wszyscy jesteśmy w stanie znaleźć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie samochodu przed kupnem warto zatem zlecić specjalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest potrzebne, żeby przekonać się, iż rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak twierdzi jego obecny właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód sprawdzi profesjonalny, godny zaufania mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedającym. Szczególnie ważne jest to podczas kupna wozu od pośrednika lub z komisu. Niektóre firmy, by podnieść wyniki sprzedaży, mają tendencję do przemilczenia informacji o rozmaitych mankamentach i uszkodzeniach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie auta przed kupnem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – sprawdź VIN

Równie znacząca – a niekiedy nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Idzie tu przede wszystkim o informacje o możliwych wypadkach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich jest odpłatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują też dostęp do tej usługi – tym samym nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.