Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Znajdź łańcuchy na koła

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak modele łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]