Kask motocyklowy – poradnik kupującego

Jazda na motorze bez kasku wprawdzie dla niektórych osób może być przyjemna, lecz jest naprawdę ryzykowna, zaś w Polsce – również zabroniona. Jak udowadniają statystyki, każdego lata można by było ustrzec się aż 50 śmierci w kolizjach – jeśli ich uczestnicy założyliby kask motocyklowy. Udając się w trasę motorem bezwzględnie musimy zatem wyposażyć się w odpowiedni kask. Szczęśliwie nie jest to trudne, bo sklepach – szczególnie internetowych – dostępne są rozmaite wersje – dostosowane do danego sposobu prowadzenia, pory roku oraz indywidualnych upodobań. O czym więc powinniśmy wiedzieć kupując kask motocyklowy? Który model okaże się w konkretnym przypadku trafionym rozwiązaniem?

Wytrzymały kask motocyklowy

Kask motocyklowy, by zapewnić maksymalną ochronę, musi być wykonany z odpowiednich surowców. Najczęściej stosuje się dziś materiały syntetyczne, takie jak poliwęglany. Ich wykorzystanie umożliwia wyprodukowanie kasków w wysokim stopniu wytrzymałych na pęknięcia, skrajne mrozy oraz promieniowanie słoneczne. Producenci kasków motocyklowych często wykorzystują też materiały kompozytowe – karbonowe oraz szklane z żywicą. Są one droższe od tych wyprodukowanych z tworzyw sztucznych, ale zapewniają wyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku wypadku.

Kask motocyklowy – budowa

Oprócz materiału, istotna będzie także budowa kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na asfalcie lub po mieście w zupełności wystarczy kask typu weteran, gdyż jest lekki oraz niewielki. Niestety nie chroni żuchwy, przez co nie zda egzaminu podczas jazdy w terenie oraz wyścigowej. W podobnych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem okaże się zakup modelu enduro (jeśli chcemy jeździć z dala od cywilizacji) lub kasku integralnego wyprodukowanego dla miłośników ekstremalnej jazdy po trasach bitumicznych.