
Recykling drewna ważnym składnikiem polityki Kronospanu
Czym jest recykling?
Recyklingiem nazywamy odzyskiwanie surowców wtórnych i przetworzenie ich ponownie. To za pomocą recyklingu z przestarzałych foteli, krzeseł i stołów można wykonać nowe meble lub panele podłogowe. Odzyskiwanie surowców wtórnych to znakomita metoda na stworzenie nowegomebla z czegoś zniszczonego lub zepsutego.
Kronospan dba o recykling drewna
W fabrykach Kronospanu odpady drewniane nie są spalane. Wykorzystuje się je do wytwarzania wysokiej jakości płyt drewnopochodnych. Wskutek tej procedury zużyty materiał można wiele razy wykorzystać do wykonania kolejnych artykułów, a jednocześnie ogranicza się zużycie pierwotnych materiałów. Takie działania pozwalają chronić lasy, zmniejszyć liczbę magazynowanych odpadów, jak również obniżyć wydatki na produkcję. Innowacyjne techniki recyklingu generują stanowiska pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu stosunkowo niewysokich kosztów, i umożliwiają wejście na niezdobyte rynki – także te poza granicami Polski.
Odzyskiwanie surowców wtórnych umożliwia także podjęcie odpowiedzialnej decyzji konsumentom, którzy troszczą się o ekosystem i chcą wybierać produkty nieszkodliwe dla środowiska.
Kronospan przetwarza odpady w ekologiczny sposób
Kronospan używa wypróbowanych i bezpiecznych technologii, żeby przerabiać drewno poużytkowe. Zdobyte przez Kronospan zezwolenia i certyfikaty dowodzą, że na obszarze zajmowanym przez zakłady respektowane są wszelkie wymogi ekologiczne.
Kronospan zdaje sobie sprawę z tego, iż spalanie drewna poużytkowego to rozrzutność, z tego powodu od ponad dziesięciu lat wykonuje z resztek drewnianych płyty wiórowe, a ich klasa jest taka sama jak płyt pozyskanych z drewna z lasu. Kronospan ponadto troszczy się o to, by użyte pozostałości drewniane były wolne od zanieczyszczeń (chemicznych, konserwantów itp.).
Kronospan i ochrona środowiska
Komisja Europejska od dawna wspomaga program “Zero odpadów dla Europy”, a Kronospan czynnie uczestniczy w tej akcji. Program skupia się na powtórnym zagospodarowaniu zużytych materiałów oraz na wysokiej jakości recyklingu, a przez to na minimalizacji wykorzystania surowców pierwotnych.