System bankowy SWIFT – co to?

Porządna porcja informacji o systemie rozliczeń SWIFT. Sprawdź koniecznie!

Mimo, że w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na konflikt na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw efektywnego działania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny działający obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Czym wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]