Na czym polega leasing i jaki wybrać?

Zakładając pierwszą firmę, często nie dysponujemy kapitałem na zapewnienie profesjonalnego sprzętu, potrzebnego do wykonywania służbowych obowiązków. Wtedy rozwiązaniem może być leasing. Jaki leasing wybrać, żeby firma przynosiła zyski?

Jaki leasing wybrać? Pamiętaj o ratach

Leasing obejmuje niezwykle użyteczne mechanizmy, które wykorzystują do swoich celów na całym świecie miliony przedsiębiorców, dostarczając sobie w taki sposób nie tylko wyposażenie biur, ale także firmowe samochody. Strony umowy to leasingodawca i leasingobiorca. Najważniejsza zasada leasingu to wypożyczenie konkretnych przedmiotów z reguły na okres minimum 1 roku. Regularnie należy wówczas uiszczać ustalony uprzednio czynsz.

Jaki leasing wybrać? Kapitałowy czy usługowy

Wyróżniamy wiele typów leasingu – operacyjny, finansowy, zwrotny. Dwa najważniejsze pojęcia różnią się od siebie przede wszystkim sposobem rozliczania opłat oraz możliwością wykupienia środków po wygaśnięciu umowy. Jeśli mamy do czynienia z leasingiem inwestycyjnym – sprzęty zaliczają się do środków trwałych korzystającego, pojawia się obowiązek ponoszenia kosztów tzw. amortyzacji, a po zakończeniu umowy – sprzęt przechodzi na własność pożyczającego. Decydując się na leasing operacyjny przedmiot nie zalicza się do środków trwałych leasingobiorcy, ale podatek VAT jest doliczany do comiesięcznych rat. Kiedy nie możemy się zdecydować na konkretne rozwiązanie – zaufajmy doświadczeniu specjalistów.