Leasing – jakie ma zalety?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne atuty sprawiają, iż leasing bywa świetnym sposobem umożliwiającym zmniejszenie kosztów wiążących się z prowadzeniem firmy. W szczególności ze względu na fakt, iż w Polsce ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa także to, iż umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności firmy aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od wynajmu, ale w Polsce są to określenia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są samochody, które budują flotę firmy, urządzenia niezbędne do działania przedsiębiorstwa lub wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej odsprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Leasing – jak ustrzec się pomyłek?

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że ciężko wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu będą odpowiednie umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, wybierając leasing, dobrze postąpimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem leasingu warto zatem udać się do doradcy finansowego, który powie, jak wyszukać propozycję dostosowaną do naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.