
Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych
Więcej szczegółów o monecie bulionowej.
Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mają do wyboru sporo opcji: nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie
Monety ze złota kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich pod wieloma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich środków finansowych, co sprawia, iż ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych bądź w związku z istotnymi wydarzeniami, stąd ich design niesłychanie sporadycznie ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie jedynie rokiem wybicia. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje próba oraz waga wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest prostsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.
Złote monety bulionowe – jakie nie zawsze ze złota najwyższej próby
Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz emitenci biją też monety o nominale 1/50 czy 1/2 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby (.9999), lecz np. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.
W ofercie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, australijskiego Kangura czy chińską Pandę.
Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]