Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Zajrzyj w to miejsce, jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji o e-fakturze.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur księgowych

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle sformułowaną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla przystosowanej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest w pełni zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają ujednoliconą strukturę bez względu na to które programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to znaczący krok do przodu głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na nim zyskają

Każdy właściciel przedsiębiorstwa od stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że nie zawieruszą faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), szybciej dostaną zwrot VAT, a także nie muszą przesyłać pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, lecz musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]