Kasy fiskalne – serwis i przegląd

Posiadanie kas fiskalnych to obowiązek wszystkich handlowców. Maszyny te niestety mogą ulegać usterkom – a to w przypadku korzystania z wyłącznie pojedynczej kasy może być przyczyną poważnych trudności. Warto więc w podobnych przypadkach działać bezzwłocznie, zlecając serwis kasy fiskalnej kiedy pojawią się pierwsze objawy awarii. Gdzie szukać zleceniobiorców takich usług? Ile zapłacimy w związku z serwisem urządzenia?

Serwis kasy fiskalnej – gdzie go znaleźć?

Ze względu na ustawowy obowiązek używania kasy fiskalnej, wyszukanie osoby parającej się naprawą takich urządzeń nie powinno sprawić większych problemów. Często możemy w takich sytuacjach wynająć przedsiębiorstwo, które jest dostawcą urządzenia. Jeżeli jednak nie jest to wykonalne, powinniśmy skorzystać z internetu – czekają na nas tam anonse wielu przedsiębiorstw. Przywrócenie sprawności nie zajmie dużo czasu, a my dostaniemy także kasę tymczasową.

Przegląd kasy fiskalnej – powinność płatnika VAT

Powinnością wszystkich osób prowadzących firmę jest przegląd kasy fiskalnej. Musi się on odbywać co najmniej co dwa lata, lecz najlepiej zrobimy, wykonując go corocznie. Na przedsiębiorców, którzy zapomnieli o swoim obowiązku, Urząd Skarbowy ma prawo nałożyć dotkliwe kary, wynoszące aż dziesięciokrotność płacy minimalnej. Kiedy przegapimy termin, musimy o tym powiadomić fiskusa – tak zwany czynny żal pozwala bowiem uniknąć dużej grzywny, w zamian której urząd nałoży na nas o wiele mniejszy mandat lub zrezygnuje z nałożenia kary.