Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

Zajrzyj tutaj, jeżeli szukasz więcej wiadomości o kursie franka.

O franku większość Polaków nie wie zbyt dużo, w zasadzie tylko to, że to ta waluta, w której mnóstwo rodzin zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które teraz spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najbardziej urzekających banknotów na świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt brytyjski, euro oraz dolar, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które uprzednio były wybijane w poszczególnych kantonach. Przez blisko dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niezwykłą stabilnością, stawiając opór między innymi licznym zawirowaniom w czasach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najbardziej zachwycających walut świata. Seria banknotów drukowana od połowy 90-tych wyróżnia się bajecznymi barwami i rzadką pionową orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Alberto Giacomettiego czy Arthura Honeggera), a nie jak zwykle bywa – oblicza królów, działaczy politycznych bądź wojskowych. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, Ziemia i natura.

Bieżący kurs franka szwajcarskiego – te informacje sprawdzisz na stronie kantoru

Frank szwajcarski wciąż cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, lecz jego notowania obserwują również z uwagą kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w kilkusekundowych odstępach. Tu można również prześledzić wahania wartości waluty w dowolnie wskazanym przedziale czasu. Jest to opcja potrzebna frankowiczom oczekującym na stosowny moment, żeby przewalutować walutę przed uregulowaniem kolejnej części pożyczki swoje następne działania.