Jak poprowadzić szkolenie dla większej grupy

Szkolenia pozwalają pozbyć się lęków, wypracować asertywność czy nauczyć się organizacji czasu – właśnie dlatego stają się coraz bardziej modne. Żeby jednak osiągnięcie zamierzonych rezultatów było możliwe, szkolenie musi być znakomicie przeprowadzone. Jakie techniki okazują się najlepsze?

Jak poprowadzić szkolenie – metoda rządu i gra grupowa

Dobre szkolenie powinno przynieść określone skutki i zainteresować odbiorców. Nie wszystkie szkolenia dostępne na rynku są niestety na zadowalającym poziomie, dużo zależy od stosowanych technik oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono monotonne dla uczestników, a także czysto teoretyczne. Właśnie dlatego tak wielu szkoleniowców wykorzystuje oryginalne metody do których należą np. drama, symulacja, gra grupowa czy warsztaty. Ćwiczenia praktyczne ułatwiają zapamiętywanie informacji oraz wypracowanie określonych zachowań. Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do technik praktycznych, które przynoszą wymierne rezultaty. Sam wykład to nie wszystko, słuchacze muszą w praktyce przećwiczyć wybrane elementy.

Jak poprowadzić szkolenie – kiedy uczestnicy mogą dowolnie dobrać się w grupy?

Interesujące techniki szkoleniowe to jednak nie wszystko. Istotną wskazówką jest też przeprowadzenie odpowiedniego podziału uczestników na podgrupy, np. na zasadzie podziału przez trenera. Dzięki temu słuchacze czują się maksymalnie komfortowo i właśnie tak wyglądają m.in. szkolenia dla managerów. Kolejną metodą podziału uczestników na grupki jest dołączanie do liderów. Nieco inaczej wygląda jednak praca z osobami, które doświadczyły kryzysu – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Dzięki temu szkolenie będzie interesujące, a uczestnicy wyniosą z niego wiele praktycznych informacji.