Jak efektywnie pracować zdalnie?

Dotychczas praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Przeważnie była jakąś formą zachęty dla pracownika. W czasie trwającej od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już koniecznością. Jednak nie wszyscy umieją poradzić sobie z takim trybem pracy. Clue stanowi dobra organizacja. Jak więc efektywnie wykonywać pracę w home office?

W związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną, wiele przedsiębiorstw zdecydowało się przejść na tryb home office. Dla części pracowników, którzy nie mieli dotychczas doświadczenia z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu wydaje się nie lada problemem, bowiem wymusza zastosowanie paru nowych reguł.

Jak wykorzystać atuty i złagodzić niedogodności związane z pracą z domu?

Na wstępie należy znaleźć sobie optymalne miejsce do pracy. W idealnych okolicznościach jest to gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Ale nie w każdym mieszkaniu jest to wykonalne. Czasami posiadamy jedynie kilka metrów kwadratowych przestrzeni na postawienie stolika bądź biurka i to także się sprawdzi. Kluczowe jest natomiast to, by strefa pracy była oddzielona od strefy prywatnej. Naturalnie należy również zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeżeli nie masz w domu wygodnego biurka czy krzesła to warto rozważyć jego zakup na wyprzedaży bądź przejrzeć regionalne propozycje sprzedaży w sieci.

Praktyczne planowanie dnia pracy

W czasie pracy poza biurem ważna jest dyscyplina oraz sumienność w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak w czasie pracy w biurze. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najbardziej optymalnie. Warto pamiętać, by w ciągu godzin pracy nie wykonywać innych obowiązków. Efektywnym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest korzystanie z metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową przerwą pomiędzy kolejnymi czynnościami czy zablokowanie powiadomień z mediów społecznościowych.

Dress code a praca w domu

Cały dzień przesiedziany w dresie pomimo, że brzmi świetnie, może mieć zły wpływ na terminowe wykonywanie obowiązków. Codzienne ciuchy mogą może być tak komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. Żeby temu uniemożliwić warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeśli w godzinach pracy prowadzone są zebrania na videochacie. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Zachowanie relacji między współpracownikami

W przypadku trybu pracy na home office znikają zwyczaje biurowe np. poranne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd czy wyjście podczas przerwy obiadowej. Do zachowania koleżeńskich relacji ze współpracownikami warto zastosować popularnych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności skomunikowania się jednocześnie z szerszą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się zebranie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z przyjaciółmi z biura także tematów prywatnych. W pracy z domu wyjątkowo ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy rzadko widujemy się z innymi znajomymi.