Wyjątkowy topaz mistyczny

Niepowtarzalny blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna szczyci się wielkim uznaniem miłośników ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, iż to inny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem odpowiedniej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ wysokiej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Odcienie topazu mistycznego

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy odcień, niebieski z kolei jest wynikiem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty przynosi wykorzystywanie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji naszyjników, kolczyków czy pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się również na co dzień. Istotna jest również mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej możemy dobrać biżuterię do danej kreacji.