Złącza kompresyjne – skąd ta nazwa?

Potrzebujesz złączy kompresyjnych? Wejdź na https://www.telmor.pl

Instalacje telekomunikacyjne są złożone z wielu elementów. Najważniejsze są oczywiście przewody, za pośrednictwem których informacje są transmitowane między poszczególnymi miejscami. Równie ważne będą urządzenia takie jak kodery oraz węzły, wykorzystywane do wytwarzania oraz dekodowania informacji. Wykonanie w 100% sprawnego połączenia przewodowego możliwe będzie dzięki wykorzystaniu odpowiednich złączy. W instalacjach światłowodowych wykorzystywane są przede wszystkim złącza kompresyjne. Kiedy są najchętniej stosowane? Jak są skonstruowane? Skąd wzięła się ta nazwa? Czym powinny charakteryzować się odpowiednie złącza kompresyjne?

Złącza kompresyjne – z czego są zrobione?

Złącza kompresyjne najczęściej mają formę walców. W pierwszą stronę wsuwa się kabel, natomiast na drugiej znajduje się gwint wykorzystywany do montażu w nadajniku. Złącza kompresyjne wykonane są prawie zawsze z cynku lub stali, co jest bardzo ważne z uwagi na solidność tego materiału. Ich nazwa wywodzi się z techniki złączenia z przewodem – by było sztywne, złącze ściskane jest na przewodzie. Taka konstrukcja gwarantuje możliwość częstego odkręcenia złącza bez niebezpieczeństwa obniżenia jakości transmisji – z tego względu są wykorzystywane w sieciach telekomunikacyjnych, w systemach kamer czy przez dostawców telewizyjnych.

Właściwości złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne, by umożliwić zrobienie sprawnej sieci, muszą wykazywać konkretne cechy. Najważniejszą będzie niewątpliwie wytrzymałość – muszą znieść częste demontowanie, a także zabezpieczyć kabel przed wilgocią, pyłem oraz zerwaniem. Ze względu na fakt, że przy montażu instalacji wykonuje się czasem setki połączeń, złącza kompresyjne muszą umożliwiać szybki montaż z zastosowaniem określonych akcesoriów. Warto wspomnieć również, że bardzo istotne jest pasmo działania złącza – właśnie od tego parametru zależna jest jakość informacji, które przesłane zostaną do ostatecznego odbiorcy.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]