
Zawory termostatyczne – Desto
Zawory termostatyczne w codziennych zastosowaniach znacznie przewyższają tradycyjne zawory grzewcze. Są bowiem w porównaniu z nimi bardziej funkcjonalne, ale też o wiele tańsze w eksploatacji – dzięki nim grzejniki same dostosowują temperaturę do potrzeb mieszkańców lokalu. Gdzie tkwi tajemnica ich działania?
W jaki sposób zbudowane są zawory termostatyczne?
Tego typu zawory mają nieskomplikowaną konstrukcję – składają się tylko z głowicy z termostatem oraz łebka. Termostat, dzięki ciepłoczułemu gazowi, zmienia rozmiar pod wpływem gorąca, blokując tym samym ruch substancji grzewczej. Zakres ruchów łebka w zaworze termostatycznym rzadko przekracza wartość 0,1 centymetra.
Jak wybierać zawory termostatyczne?
Kupując takie zawory, warto skoncentrować się na najważniejszych parametrach – histerezie i stałej czasowej. Pierwsza właściwość określa różnicę wartości ciepła, w których zawór otwiera się i zablokowuje – według europejskich standardów, nie może ona być większa od 1 Kelwina. Drugi parametr mówi nam natomiast, ile czasu musi wystarczyć, by zawór dostosował się do zmiany temperatury w pomieszczeniu. Zgodnie z przyjętymi standardami, używane w UE zawory termostatyczne muszą cechować się stałą wynoszącą niecałą godzinę. Powinniśmy także sprawdzić autorytet zewnętrzny zaworu – ta wartość powie nam, ile ciepła zdołamy wykorzystać.
Jak montować zawory termostatyczne?
Kiedy zależy nam na ich optymalnym działaniu, zawory termostatyczne należy montować w pozycji poziomej. Jeśli nie możemy założyć zaworu bezpośrednio na kaloryferze, powinniśmy do tego użyć rurki kapilarnej – maksymalnie zmniejszymy dzięki temu straty ciepła.