Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie za każdym razem tworzy się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości światłowodu – prędkości transmisji informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych podzespołów umożliwiających transmisję informacji oraz ich dekodowanie. Aby wykonać taką sieć potrzebne są takie części jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania każdej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym zapewnienie usług końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi wykazywać dobry węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym nadmienić, że jego działanie nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet jednego GHz. Do odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie również odpowiednia osłona, chroniąca delikatne elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie właściwy, świadczą określone parametry. Najważniejsze będzie pasmo działania urządzenia oraz moc sygnału – od tego zależy wszak ilość końcowych odbiorców, do których prześle sygnał. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnym stopniu wpływa to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy serwisowaniu instalacji, warto również przetestować metody kalibracji urządzenia – najlepiej, jeżeli pozwala na zdalną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]