Woda procesowa – oczekiwane cechy

Woda nie w każdym wypadku jest zdatna do picia. W przemyśle niezbędna jest również woda procesowa, która używana jest między innymi do obniżania temperatury wszelkich urządzeń. Należy przy tym powiedzieć, iż woda procesowa musi spełniać wiele wymagań. Nie może być za twarda, ponieważ w podobnym przypadku istnieje ryzyko osadzania się kamienia na elementach instalacji. Nie sposób zapomnieć również o demineralizacji wody. Jak jednak otrzymywana jest woda procesowa? W jakich zakładach jest wykorzystywana?

Jak produkuje się wodę procesową?

Wodę procesową otrzymuje się różnymi technikami, lecz najchętniej wykorzystywane są w tym celu stacje odwróconej osmozy. Woda przepuszczana jest przez półprzepuszczalną membranę, w wyniku czego eliminowane są wszelkie zanieczyszczenia. Odwrócona osmoza wykazuje mnóstwo plusów – jest stosunkowo mało kosztowna, ponieważ nie wymaga sporego poboru prądu oraz naprawdę wydajna. Warto zaznaczyć, że tak produkowana woda procesowa jest nie tylko miękka, ale też nie ma osadu.

Gdzie stosuje się wodę procesową?

Woda procesowa jest nierzadko używana jako chłodziwo elementów urządzeń przemysłowych. Zdaje egzamin korzystniej niż inne ciecze, a poza tym jest tańsza. Woda procesowa jest ponadto wykorzystywana także w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Nie powinniśmy nie wspomnieć też o ogrodnictwie, gdzie wodę procesową stosuje się do nawadniania roślin, oraz obiektach medycznych, gdzie jest ona używana do sterylizacji narzędzi.