
Sklep z silnikami krokowymi
Silniki krokowe – o co biega?
Silnik krokowy, zwany także silnikiem skokowym, jest specyficznym rodzajem napędu elektrycznego. Pochodzenie nazwy tego wynalazku jest łatwe do wyjaśnienia – przy właściwym wysterowaniu obraca się on o pewien kąt zdefiniowany przez producenta (czyli o daną ilość stopni). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na jednostkę czasu w każdym momencie ruchu. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie takich silników i wspomnianemu wcześniej właściwemu sterowaniu.
Silniki krokowe we współczesnych urządzeniach mechanicznych
Oprócz chirurgii, wysoka dokładność stanowi atut w innych obszarach życia. Bywa ona też coraz częściej oczekiwana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe doskonale się tu sprawdzają. Dodatkowo zdecydowane gros urządzeń mechanicznych podlega dziś sterowaniu z wykorzystaniem sygnału cyfrowego, czyli z wykorzystaniem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są kontrolowane w taki sam sposób – poprzez periodyczne nadawanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń silnika. O okresie obrotu nie decyduje, jak w typowych napędach prądu stałego, wartość płynącego prądu, ale długośćnastępujących po sobie pulsów. Właśnie dzięki precyzji sterowania oraz brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe są chętnie używane we współczesnej technice i można je spotkać w różnorodnych maszynach i urządzeniach – takich jak napędy optyczne, drukarki.
Słabe strony silników krokowych
Omawiane silniki nie są rozwiązaniem idealnym. Poza niezaprzeczalnymi zaletami mają kilka wad, które mieć na względzie – w odróznieniu od innych rodzajów motorów „na prąd”, pobierają stosunkowo dużo prądu, co więcej generują sporo energii cieplnej. Ze względu na ich konstrukcję w części zastosowań może być niewystarczająco duża – zazwyczaj nie jest ona większa niż kilkaset obrotów na minutę.
Dostępne w sprzedaży silniki krokowe
W sprzedaży są silniki krokowe są w różnych wariantach. Mogą się różnić między sobą przede wszystkim:
- wymiarami,
- konstrukcją (na magnesach lub elektromagnesach),
- właściwościami elektrycznymi.
Pomimo, że koszty zakupu silników krokowych są wyższe niż mniej złożonych napędów prądu stałego, wciąż są odpowiednio opłacalne do wykorzystania w niskobudżetowych projektach wykonywanych w domowym zaciszu.