Serwonapędy – sklep Multiprojekt

Serwonapędy są typem napędów, które oprócz wytwarzania mocy, służą także do ustawiania osi. Ich największą stroną jest stuprocentowa dokładność – pod tym względem są o wiele efektywniejsze od tradycyjnych silników.

Serwonapędy – jak to działa?

Ich podstawową częścią jest silnik napędzany energią elektryczną – to on wprawia w ruch cały układ. O funkcjonalności serwosilnika decyduje sterownik, za pomocą którego można ustawiać położenie osi. ważną częścią serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd powinien stanowić hermetyczną pętlę i być wykonany z materiałów gwarantujących jego niezawodność.

Jak kontrolować serwonapędy?

Dla użytkowników serwosilników największe znaczenie ma bezproblemowe sterowanie. Z tego powodu większość ich wytwórców dba o to, by dostarczane przez nich serwonapędy były zarządzane z użyciem komputera – często spotkać można interfejsy GUI, z którymi łatwiejsze staje się kontrolowanie serwosilników i wizualizacja parametrów ich pracy.

Wykorzystanie serwonapędów

Serwonapędy powszechnie wykorzystywane są w urządzeniach do wykonywania przedmiotów z plastiku, gdzie umożliwiają dokładne przesuwanie ich podzespołów. Znajdują również zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na szpulę. Montuje się je w przemysłowych wiertarkach oraz maszynach służących przenoszeniu produktów w składnicach.