Duży poziom wilgoci w naszym domu zwykle wiąże się z rozwojem pleśni na meblach. A ten okazuje się zarówno dokuczliwy na gruncie estetycznym, jak i z biegiem czasu staje się poważnym niebezpieczeństwem dla naszego organizmu. Rozwijająca się grzybnia wydziela bowiem dwutlenek węgla i różne groźne substancje, a także rozrzuca zarodniki, które bywają powodem wielu niebezpiecznych chorób. Podobnych kłopotów ustrzeżemy się jednak dzięki osuszaniu powietrza. Jak ono wygląda? Jakiego typu urządzenia wykorzystuje się w tym celu? I jak kupić osuszacz do domu?

Osuszanie powietrza na większych powierzchniach

Największymi tego rodzaju maszynami są osuszacze przemysłowe, bo ich moc waha się w okolicach 120l wilgoci na dwadzieścia cztery godziny. Z uwagi na to, że często działają one w pomieszczeniach fabrycznych, są przystosowane do funkcjonowania w skrajnych temperaturach – od zera do aż czterdziestu stopni Celsjusza. Kolejny typ to osuszacze basenowe, które, jak nietrudno się domyślić, używane są na basenach. Cechują się parametrami zbliżonymi do modeli dla fabryk.

Domowe osuszanie powietrza

Poza tym na rynku znajdziemy również mnóstwo urządzeń pozwalających na osuszanie powietrza w zwykłych mieszkaniach. Mogą to być osuszacze kondensacyjne lub absorpcyjne, zaś ich koszty zależą od wydajności oraz jakości. Osuszanie powietrza w mieszkaniu znacznie uproszczą najróżniejsze dodatki do osuszaczy – między innymi wyświetlacz ciekłokrystaliczny lub żarówka ultrafioletowa, która niszczy niebezpieczne dla naszego zdrowia mikroorganizmy.