
Mechanizm odwróconej osmozy przemysłowej
Osmoza to zjawisko, które zaobserwować można tak w organizmach zwierząt i roślin, jak i w warunkach sztucznych. Opiera się na dyfuzji dwóch roztworów przez specjalną membranę, wskutek której zawartość najistotniejszych związków się wyrównuje. Odwrócona osmoza natomiast wygląda w podobny sposób, lecz roztwór o wyższej zawartości najważniejszego związku wyciąga z drugiego cząsteczki. Przez to możliwe jest filtrowanie danej cieczy oraz otrzymanie czystego płynu. Nie powinno zatem dziwić, iż odwrócona osmoza jest coraz częściej stosowaną techniką w przemyśle.
Odwrócona osmoza przemysłowa – w jakich przypadkach się ją wykorzystuje?
Odwrócona osmoza przemysłowa to metoda wykorzystywana przede wszystkich do oczyszczania zużytej cieczy. Przez to proste staje się ponowne wykorzystanie najważniejszych substancji, które bez niej byłyby odprowadzone i większe stężenie ścieków, co pozytywnie oddziałuje na środowisko. Odwrócona osmoza przemysłowa to także technika pozwalająca na odsolenie wody morskiej oraz sprawienie, że stanie się ona zdatna do spożycia.
Dlaczego odwrócona osmoza przemysłowa jest tak istotna?
W warunkach przemysłowych najważniejsze okazuje się to, że do stosowania odwróconej osmozy przemysłowej nie potrzeba dużych ilości energii. Właściciele zakładów często decydują się na opisywaną technikę także z uwagi na to, iż może się ona odbywać ciągle – a to bardzo ułatwia działanie zakładów. Stacje odwróconej osmozy przemysłowej mają poza tym prostą budowę, co ułatwia ich obsługę także przez niewykwalifikowanych pracowników.