Łożyska liniowe

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe to integralne elementy techniki przemieszczeń liniowych. Wykonują ruch liniowy wzdłuż prowadnicy i wałka. Dzięki bardzo dużej precyzji prowadzenia, niewielkich wymiarach zabudowy, a jednocześnie znakomitej nośności i wytrzymałości, łożyska liniowe należą do czołówki rozwiązań nowoczesnej mechaniki i automatyki

Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?

Łożyska liniowe dzielą się na:

  • łożyska liniowe z kołnierzem
  • łożyska liniowe bez kołnierza
  • łożyska liniowe w obudowach

Typ łożysk liniowych z kołnierzem

Łożyska liniowe z kołnierzem to dwa zasadnicze typy: łożyska z kołnierzem otwartym i zamkniętym. Są one niezastąpione, gdy zachodzi potrzeba zamontowania łożyska w ruchomej części maszyny, co przyczynia się do zmniejszenia gabarytów i znacząco podnosi sztywność całego prowadzenia liniowego.
Kategoria łożysk liniowych bez kołnierza to min. łożyska liniowe otwarte, regulowane, zamknięte oraz zamknięte z metalowymi zawracaczami.

Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?

Dla łożysk w obudowach podkategoriami są typy obudowy i są to min. obudowy krótkie, otwarte i otwarte przedłużane. Łożyska w obudowach są idealnymi elementami konstrukcyjnymi stołów oraz modułów liniowych dzięki możliwości bezpośredniego montażu bez obowiązku stosowania opraw łożysk liniowych.