Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Więcej informacji o silniku szczotkowym.

Wiele sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie bądź ogromne, te silniki zmieniły nasz tryb pracy i życia, a przeciętny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak pracują te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.

Silniki prądu stałego – co wypada wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych DC jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty cenionych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Michael Faraday, Zénobe Gramme czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze rotora, stojana, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za dużą niezawodność oraz ciche działanie.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki DC są modułem sterowanych radiowo samochodów i pociągów, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie damy także naszym córkom i synom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują także hobbyści do realizacji autorskich prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki DC o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów lub z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]