Ogrodowe oczka wodne

Oczka wodne zazwyczaj kojarzą się nam z wielkimi ogrodami albo parkami. W rzeczywistości bez żadnego problemu można stworzyć je samemu przy swoim domu. Małe zbiorniki wodne nie potrzebują wielkiej przestrzeni ani szczególnych warunków. Otoczone oryginalnymi roślinami i zadbane będą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu, która umili spędzanie w nim czasu.

Jak budować oczka wodne?

Zakładając oczka wodne, powinno się pamiętać o wielu istotnych aspektach. Koniecznie należy sprawdzić, czy w określonym przez nas miejscu powierzchnia ziemi jest odpowiednio duża, tak aby móc wykopać i zabezpieczyć zbiornik. Uszczelnienie jego dna i ścianek to bardzo ważna kwestia, której nie można pominąć. Jeżeli okaże się, że Twój teren nie jest na tyle duży, aby oczko wodne było odpowiednio uszczelnione – nie ma powodów do zmartwień. Można wykorzystać specjalną formę, która nie będzie wymagała zabezpieczenia. Oczka wodne to niezwykle efektowne urozmaicenia ogrodów – warto dołożyć starań, aby były nie tylko piękne, ale też praktyczne.

Jakie rośliny wodne będą najbardziej odpowiednie dla oczek wodnych?

Nie można wyobrazić sobie oczka wodnego pozbawionego otoczenia pięknych roślin. Ich właściwe dobranie i skomponowanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Rośliny cechują się bowiem różnymi wymaganiami i konieczne jest zapewnienie im konkretnych warunków. Z tego właśnie powodu oczka wodne najczęściej wyposażone są w wielopoziomowe półki, na których oparcie mogą znaleźć wodne kwiaty. Odpowiednie przystosowanie oczka jest istotne, bo to właśnie flora pomaga zachować w nim równowagę biologiczną. Przez ocienianie wody przeciwdziała jej nadmiernemu ogrzewaniu, dodatkowo ją natleniając.