Aranżacja ogrodów – zadanie dla profesjonalistów

Zamiast urządzać ogród na chybił trafił, korzystniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną oraz gustowną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu oraz aranżacja sprawi, iż otoczenie będzie prezentować się wspaniale. Wymaga to jednak niemałej umiejętności oraz wiedzy, na przykład na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem będzie więc powierzenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew temu, co może się wydawać, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – często nieudane – próby aranżacji czy pielęgnacji ogrodu.

Trudna aranżacja ogrodów – o czym trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby i roślin. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych miejscach) i wobec tego jakie powinno się umieścić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło. Istotny jest również właściwy układ roślin, na przykład sadzenie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale zachwycał swym pięknem. Nie lada zdolności wymaga również zrobienie drenażu i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najistotniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Wiele osób chce urządzić swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu angielskim bądź francuskim. By jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, ale również prawidłowo dopasować do niej inne elementy wystroju.

Aranżacja ogrodów – co warto w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy pięknego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie piękny trawnik, kwitnące kwiaty, egzotyczne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednak podarować im odpowiednią oprawę w postaci pięknego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne oraz sadzawki, wyjątkowego charakteru dodają im też stylizowane na stare schody. Urok zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do wszystkich obszarów bez niszczenia trawnika, a także poprawiają estetykę otoczenia. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich układ oraz szerokość, a także wszelkie pozostałe elementy architektury ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba umiejętnie dobrać do stylu ogrodu oraz domu. Samodzielnie zrobić to jest bardzo trudno, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które się w tym specjalizują.